Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
RS6-0515D
6W DC/DC-Converter 'ECONOLINE' SIP8 2kV reg 2:1
Availability: In Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
More Resources
Use this component in your design
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the RS6-0515D by Recom Power and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the RS6-0515D
| Part Name | RS6-0515D |
| Manufacturer | Recom Power |
| Category | Isolated DC/DC Converters |
| Number of Outputs | 2.0 |
| Isolation Voltage (V) | 2000.0 |
| Case Package | SIP8 |
| Series | RS6 |
| Short Circuit Protection | True |
| Packaging Type | Tube |
| high_runner | TRUE |
| Input Voltage (V) | [4.5, 9.0] |
| Lead Free Status | True |
| Product Link | https://recom-power.com/en/products/dc-dc-converters/rec-p-RS6-0515D.html |
| Power Rating | 6.0 |
| Output Voltage (V) | [15.0, 15.0] |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Load Regulation | ±1 (%) |
| Number Of Outputs | 2 |
| Output Voltage Adjustment Range (V) | ±13.8 V dc, ±16.5 (V dc) |
| Maximum Temperature | +75 (°C) |
| Output Current (A) | ±200 (mA) |
| Standards Met | EN 55022, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-4, EN 61000-4-5, EN 61000-4-6, IECEEE CB Scheme |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package | SIP |
| Series | RS6 |
| Input Voltage Range (V) | 4.5 → 9 V dc |
| Isolated | Yes |
| Width | 9.2 (mm) |
| Depth | 11.1 (mm) |
| Isolation Voltage (V) | 1.6 (kV dc) |
| Length | 21.8 (mm) |
| Minimum Temperature | -40 (°C) |
| Input Voltage Nominal (V) | 5 V dc |
| Efficiency | 86 (%) |
| Output Voltage (V) | ±15 (V dc) |
| Power Rating | 6 (W) |
Inventory for the RS6-0515D by Recom Power from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
87
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
15
|
11 x $16.20
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
10
|
|
Visit Site | |
| Newark |
15
|
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
64
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
35
|
22 x $16.67
|
Visit Site | |
| Rutronik |
|
|
Visit Site | |
| Sager |
169
|
|
Visit Site | |
| TME |
17
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
10
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the RS6-0515D
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.